Stále častěji se na nás obracejí zaměstnanci s tím, že jsou v práci znevýhodněni, pokud nejsou očkováni proti onemocnění covid-19. Nejklasičtější formou diskriminace je vyplácení zvláštních odměn nebo poskytování jiných výhod osobám, které očkování absolvovali.
Jsme přesvědčeni, že:
- zaměstnavatel nemá zákonný nárok informaci, zda je jeho zaměstnanec očkován nebo ne
- zaměstnavatel nesmí zvýhodnit očkovaného zaměstnance proti neočkovanému (a to ani odměnou apod.)
Důrazně doporučujeme všem očkovaným i neočkovaným zaměstnancům, aby chránili svá práva na ochranu soukromí a nesdělovali zaměstnavatelům informace o svém zdravotním stavu, na které nemá nárok. A bránili tím nejen svá práva, ale i práva svých kolegů
Připravili jsme anonymizované znění podání v jedné věci podobné diskriminace. Je k dispozici každému, kdo by se s podobnou situací setkal a chtěl se bránit. Pokud zavedl zaměstnavatel podobná pravidla, doporučujeme:
- pošlete mu výzvu například podle našeho vzoru
- obraťte se na oblastní inspektorát práce s žádostí o přezkum diskriminačního jednání zaměstnavatele
- je-li Vaším zaměstnavatelem veřejná instituce, podejte podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu k prověření, zda prostředky instituce nejsou čerpány nezákonně
V našem podání argumentujeme zejména takto:
Zvláštní odměny lze zaměstnancům v souladu s ust. § 134a zákoníku práce přiznat pouze v případě, že plní:
- předem stanovený, mimořádně náročný úkol,
- jehož příprava, postupné zajišťování a konečná realizace bude z hlediska působnosti zaměstnavatele zvlášť významná
Takovou odměnu smí zaměstnavatel přiznat jen zaměstnanci, který se na splnění takového úkolu bezprostředně nebo významně podílí.
Výši odměny společně s hodnotitelnými nebo měřitelnými ukazateli přitom musí zaměstnavatel oznámit již před započetím plnění úkolu.
Podobné odměny jsou navíc v rozporu s ust. § 16 zákoníku práce, které ukládá zaměstnavatelům rovné zacházení se zaměstnanci.
Odměny za očkování nemají oporu v zákoníku práce a představují nezákonnou diskriminaci neočkovaných.