Bossing, sexuální obtěžování, šikana. Vedení České televize už nesmí mlčet

Dnes se na sociálních sítích objevila dosud utajovaná zpráva České televize o interním vyšetřování bývalého šéfa investigativní redakce Reportérů ČT Marka Wollnera. Byl vyšetřován zejména kvůli podezření ze sexuálního obtěžování a šikany svých podřízených.

Ze zprávy, jejíž autenticitu ČT dosud nepotvrdila ani nevyvrátila, vyplývají velmi znepokojivé informace, zejména:

  • Několik pracovníků České televize potvrdilo, že Marek Wollner používal sexuální narážky, ponižování, výzvy k sexu i sexuální útoky jako standardní součást své práce.
  • Velká část pracovníků si stěžovala na šikanu a bossing. Řada reportérů kvůli tomu z ČT odešla, někteří dokonce do péče psychologů či psychiatrů.
  • O dění vědělo vedení televize, například Zdeněk Šámal, bývalý ředitel zpravodajství ČT, ale nijak se za své podřízené nepostavilo.
  • Minulé ani současné vedení televize nevyvodilo ze zjištěných informací žádné reálné důsledky (spíš naopak, podle některých informací někteří členové vedení redakce za nového ředitele dokonce povýšili).

O dění v České televizi z dob Marka Wollnera kolují různé zvěsti. Například o tom, že si pro pokyny nechodil ke svým šéfům, tedy ke Zdeňku Šámalovi nebo Petru Mrzenovi, ale přímo k Vítu Kolářovi, tehdejší šedé eminenci ČT a pravé ruce ředitele Petra Dvořáka. Vít Kolář z televize odešel, dnes je z něj mluvčí kanceláře prezidenta Petra Pavla.

O tom, co se v televizi dělo, psala i dřívější reportérka České televize, Markéta Dobiášová, na svém portálu InFakta (viz například zde). Zpráva, která dnes “unikla” na veřejnost, dává informacím zveřejněným Dobiášovou v podstatě za pravdu. A nejen ona – rozhovor s dalším člověkem, znalým poměrů, Davidem Vondráčkem, zveřejnil dokonce portál Seznam.cz.

Znepokojující je nejen to, že Česká televize tyto informace dlouho tajila a věc dlouhodobě neřešila. Kauza ukazuje na manažerské pochybení nejen bývalého, ale i nového vedení. I tím, že se na veřejnost dostaly materiály, obsahující výpovědi svědků. Televize tak neochránila lidi, kteří vystoupili při vyšetřování kauzy s tím, že jde o interní vyšetřování a zůstanou v anonymitě.  I když jsou ve zprávě označeni čísly, minimálně pro své kolegy asi úplně anonymní nebudou. Tímto tak došlo k zásadnímu zásahu do jejich osobnostních práv. Vedení televize dalo nepřímo najevo, že není schopno ochránit své zdroje a pokud by docházelo k podobným excesům, mohou se zaměstnanci ČT obávat podávat o tom svá svědectví. Snad to nebyl účel.

Česká televize, placená námi všemi, musí přestat tajit a mlžit. Je povinna veřejnosti celou věc vysvětlit a vyvodit z ní REÁLNÉ závěry. Protože tato kauza zjevně sahá až do nejvyšších pater ČT a politiky. Popírá představu České televize jako “etalonu morálních hodnot současné společnosti”, jako “nejdůvěryhodnějšího média”. Představu, kterou se nám dnes kdekdo snaží vnutit.

Situaci v ČT kritizujeme dlouhodobě. Tohle je další příklad toho, že veřejnoprávní televize nepotřebuje zvýšit poplatky. Potřebuje zásadní reformu. Strukturální, morální, ekonomickou, personální. Dlouhodobě požadujeme odbornou seriózní diskusi o budoucnosti České televize. A budeme v tom pokračovat.

Podpořte naši petici, jejímž cílem je otevřít skutečně odbornou diskusi o tom, jak dál s Českou televizí.

Sledujte naše diskuse, pořádané ve spolupráci s Deníkem TO:

  • Kam kráčíš, ČT? Debata Deníku TO o budoucnosti veřejnoprávní televize (odkaz zde)
  • Hraje ČT fér? Kulatý stůl Deníku TO na téma „zpravodajství a publicistika jako veřejná služba“ (odkaz zde).

Moc děkujeme všem, kdo naši práci dosud podpořili a nadále podporují. Chcete nás také podpořit? Číslo našeho účtu je: 9128502/0800

Vyznáváte stejné hodnoty a není Vám lhostejná situace v naší zemi? Pomozte nám!

Spolupracujme

Hledáme právníky i administrativní pomoc. Neustále rosteme a chceme hájit základní principy práva.

Podpořte nás

Hledáme právníky i administrativní pomoc. Neustále rosteme a chceme cheme hájit základní principy práva.

Jste zaměstnanec a potřebujete pomoc proti opatřením na vašem pracovišti?

Připravili jsme speciální odbory, které pomohou každému, kdo o pomoc žádá. Poradíme vám, jak se bránit protiústavním opatřením na vašem pracovišti.